Горњи лепак амортизера је последњи слој који апсорбује ударце, који помаже да се смањи сила удара опруге када она функционише. Када се опруга притисне на дно, осетићемо снажан удар точка. Када је пригушна гума и даље добра, звук удара је "баг", а када гума за пригушивање поквари, звук удара је "баг". Сила удара је веома велика, што не само да узрокује оштећење амортизера, већ може изазвати и деформацију главчине точка.
Интеракција између горњих молекула гуме амортизера може ометати кретање молекуларних ланаца, показујући вискозне карактеристике, што доводи до тога да су стрес и напрезање често у неуравнотеженом стању. Коврџава дуголанчана молекуларна структура гуме и слабе секундарне силе између молекула чине да гумени материјали показују јединствена вискоеластична својства, што резултира добром апсорпцијом удара, звучном изолацијом и перформансама амортизације. Гумени делови за аутомобиле се широко користе за изолацију вибрација и апсорбовање удараца због њихових карактеристика хистерезе, пригушења и способности да се подвргну реверзибилним великим деформацијама. Поред тога, гума такође има карактеристике хистерезе и унутрашњег трења, које су обично представљене фактором губитка. Што је већи фактор губитка, то је очигледније пригушење и стварање топлоте гуме и очигледнији је ефекат апсорпције удара.
Гумени амортизери играју важну улогу у делимичној апсорпцији удара и пуферовању аутомобила и важне су гумене компоненте аутомобила. Схуте Руббер подсећа да главни производи од гуме који апсорбују ударце који се користе у аутомобилима укључују гумене опруге за затезање, гумене опруге за затезање ваздуха, горњу гуму амортизера за вешање мотора, амортизере са гуменим конусом, гумене амортизере у облику утикача и разне гумене јастучиће који апсорбују ударце, који се респективно користе у систему мотора и трансмисије, систему предњег и задњег вешања, каросерији возила и издувном систему итд. Његова структура је углавном композитни производ од гуме и металне плоче, а постоје и делови од чисте гуме. Од тренда развоја у иностранству, број амортизера који се користе у аутомобилима се увек повећавао. Да би се побољшала удобност вожње, развијени су и количина и квалитет гуме амортизера, а свака лимузина има 50-60 тачака употребе гумених делова амортизера. Након уласка у 21. век, безбедност, удобност и практичност аутомобила постали су примарна брига корисника. Иако производња лимузина није значајно повећана, количина гуме која апсорбује ударце и даље показује тренд раста.
Снага лепка за горњи део амортизера доказује да чак и најмањи предмет може да игра незаменљиву улогу. Када наиђемо на јаму током вожње, гумена опруга игра значајну улогу у томе да одржимо равнотежу и наставимо вожњу по неравним путевима. Постоје и неке кључне компоненте чији амортизери могу да издрже притисак на делове.